Anasayfa»Haberler»Ediz Hun: Güzel kızların peşinde şöhret oldum
ALTTEXT

Ediz Hun: Güzel kızların peşinde şöhret oldum

Ediz Hun 78 yaşında. Hâlâ çok yakışıklı ve fit. 130 filmin aktörü. Kadınların sevgilisi. Üniversitede hocalık yapıyor. Berna Hun ile 44 yıldır evli. Burak ve Bengü’nün babası.
İki yıldır peşinizdeyim! 
 
Yoğunluk var, koşuşturmam oluyor. Magazinsel açıdan görünmeyi sevmiyorum. Magazin ve siyaset konuşmayı prensip olarak istemiyorum.
 
Anneme, “Ediz Hun’a gidiyorum” deyince, “Ben de geleyim” dedi. Hâlâ bu kadar seviliyorsunuz... 
 
Seven de vardır, sevmeyen de. Genellikle yumuşak mizaçlı, insanlara iyi davranan biriyim. Trafik dışında! Trafik beni biraz geriyor. Normalde vefalı biriyim. Haksızlığa tahammülüm yok, o zaman pek alttan alamayabilirim. Öfkeli değilim ama hadsizin haddini bildiririm.
 
Çok saygın bir aktörsünüz, nedir bunun sırrı? 
 
1963’ten beri sinemanın içindeyim. Belki üstlendiğim rollerin etkisi vardır ya da sonra bir hoca olarak çevre konusunda gösterdiğim çabalar sevilmeme, takdir edilmeme sebep olmuş olabilir.
 
‘Ses Dergisi’ dönüm noktanız olmuş. 
 
Evet, Ses’in açtığı yarışmayla şöhrete kavuştum. O yıl Hülya Koçyiğit, Ajda Pekkan da katılmıştı yarışmaya. Ama Ajda yaşının ortaya çıkmasını istemez, bahsetmez o sebeple. Tesadüf tabii o yarışma.
 
Sanatçı mutlaka örnek mi olmalı? 
 
Yoo, ben doğal bir insanım. Evde uyanınca saçım başım dağınıktır ama dışarı çıkacaksam dikkat ederim. Sanatçı davranışıyla örnek olmalı. Özel hayatını dikkatli yaşamalı. Beraber olduğum kadınları hiç afişe etmedim. Kadınların gururu erkeklerden daha fazladır. Topluma ilişkini deklare etmemelisin, belli bir gizlilikte götürmelisin.
 
20’li yaşlarınızda şöhret olup kızlar üzerinize atlayınca, ‘ne oldum delisi’ oldunuz mu? 
 
Hiçbir zaman! Hep kendini bilen biri oldum. Babam Çerkez, annem Macar kanı taşıyor. Moda’da evleniyorlar. Tek çocuğum ama egoist olmadım, aksine paylaşımcı oldum. Tamam benim de egom var, her canlı gibi. Maharet kontrollü götürmek.
 
O sırada Almanya’da öğrencisiniz. 
 
Evet, Büyükada’da evimiz vardı. Babamın yanına geldiğimde Acar Film’den Sabahattin Sürmeligil ile tanıştırdı. “Şansını denesene Göksel Arsoy var, Ayhan Işık var, sen de gir” dedi. Herhalde güzel kızlar vardır, bir gidip bakayım dedim. Ama hiçbir kız yüz vermedi. Ajda ve ben birinci seçildik. Böylece şöhret oldum.
Kaç film çevirdiniz?
 
‘Genç Kızlar’ ilk filmimdi ama iyi iş yaptı. Ben hiç beğenmedim gerçi. Gencecik çocuğum, kolumdan çekip galalara götürüyorlar. Sonra 130 filme ulaştım. Diziler... Her filmde öğrenci gibi çalıştım. Şöhret bir pırıltı. Ama hiç kötü rollerin adamı olmadım, fiziki yapım müsaade etmedi.
 
Neredeyse 10 yıl sonra setlere geri döndünüz. 
 
1985’te Orhan Aksoy, Reşat Nuri’nin ‘Acımak’ını çekiyordu. Ayşegül Aldinç de kızımı oynuyordu. İlk kez bir jön hem aldatılıyor, hem de alkolik olup sefilleşiyor. Başrolde ben vardım.
 
 
EŞİMİN YILDA İKİ KEZ KISKANÇLIK KRİZİ TUTAR
 
Yaşlandığınız için üzülüyor musunuz? 
 
Gençliğimi özlemiyorum. O gün yapabildiklerimi şimdi de yapabildiğim için öyle bir derdim yok. Hayatıma giren çok kadın oldu. Bazen, “Beni hatırladın mı diye?” durduruyorlar. Çapkındım ama dedim ya, ifşa etmedim.
 
 
Berna Hanım ile yıllardır evlisiniz. Böyle yakışıklı bir adamla zor mudur? 
 
Eşim Berna’nın yılda iki kez kıskançlık krizi tutar. 73’ten beri evliyiz. Karşılıklı saygımız bunca yıl sürmesine sebeptir. Berna bir davetiye getirmek için gelmişti, tanıştık. Arkadaşlığımız başladı ve evlendik.
 
Şöhretli biriyle neden evlenmediniz? 
 
Gösteriş ya da kadını koluma takayım görüneyim dertlerim olmadı. Şöhretli bir kadınla bile birlikte olmadım.
 
 
Siz de kıskançsınız bence... 
 
Eşim sanatçı olsa Tarık Akan’la, Cüneyt Arkın’la çalışacak... Yakışık almaz. İstemezdim. Karımdan eminim ama... Ne kadar medeni de olsak bazı sahnelerde muhafazakarız. Belki bu yaşta daha olumlu bakarım ama gençlikte, hormonların da etkisiyle izin vermezdim.
 
 
 
Ölümden korkuyor musunuz? 
 
Ölümden korkmuyorum, o tatlı bir uyku herhalde. Ama başkasına muhtaç olmaktan, akıl sağlığımı kaybetmekten korkuyorum.
 
Parasızlık çektiniz mi? 
 
Yok, hiç zorlanmadım. İnsan ekmekle, bir parça suyla da yaşar.
 
 
Çocuklarınız Burak ve Bengü şöhretiniz altında zorlandılar mı? 
 
Tabii eskiden bizimle görünmek istemezlerdi. Ne de olsa hareketlerine dikkat etmek durumunda kalıyorlardı. Çocuklar için de kolay olmadı.
 
 
Sizin de ‘Türkan Şoray kuralları’nız var mı? 
 
Yok, ama bizde öpüşme sahneleri marke edilir. Öpüşmemden halk çok hoşlanmıyor.
 
“O sahneleri biz hissettik, rol mol değildi, yastık koymadık” diye insanlar yıllar sonra itiraf etti... 
 
Çok fazla hissetmemek lazım! Rol arkadaşınız, diyelim ki Filiz Akın... E kocası Türker İnanoğlu arkadaşım, nasıl hissedersin? Oyun yapıyorsun, his mis duyarsan tuhaf bir durum. Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Türkan Şoray’la iş yaptık. Hiçbiriyle gerçekten öpüşmedik. Hepsiyle rahat çalıştım. Sette kaprisi olan biri değilim. Kendi makyajımı bile kendim yapardım.
 
 
Evlenince işleriniz azalmış... Çok yazık! 
 
Evlenirken çok tehdit aldım. Yüz binlerce mektup gelirdi. Evlenince işler düştü, genç kızların hayallerinde artık yoktum, evlenmiştim. Kadınlar evlenince işleri artıyor, erkeklerde tam tersi.
 
Tarık Akan, Göksel Arsoy, Kadir İnanır gibi isimleri kıskandınız mı? 
 
Hiç. Herkesin başka bir müşterisi, ağırlığı var. Hepimizin başka misyonu vardı.
 
 
Şöhret olunca üniversiteye ne oldu? 
 
Hak getire... Avusturya Lisesi ve Atatürk Lisesi’nde eğitimimi tamamladım. 1975’te Türk sineması başka bir kulvara girince, içimde kalan üniversite eğitimini tamamlamak için Norveç’e gittim. Üstelik okulu ikincilikle bitirdim. Ama tek çocuk olduğumdan ailem için geri döndüm.
 
Geçmişi özlüyor musunuz? 
 
Çok özlüyorum! Gerçi o zamanlar da menfaatçiler vardı ama insanlar daha saygılıydı. Daha sakin, huzurlu, ahlaklı bir hayatımız vardı.
 
İyi para kazandınız mı? 
 
Çok şükür. Filmler sayesinde dairemi aldım, Büyükada’da arsa aldım, ev yaptırdım. Otomobil de aldım. Ben doğa adamıyım, han almak yerine doğa içinde hayatım olsun istedim.
 
Hâlâ çok yakışıklı ve fit görünüyorsunuz! 
 
78’ime gireceğim Kasım’da. Her şeyi yer içerim, haftada bir teneke bal tüketirim. Her gün bir yumurta yerim.
 
 
Kaynak: http://www.posta.com.tr/ediz-hun-guzel-kizlarin-pesinde-sohret-oldum-haberi-1344326
HABERiN YORUMLARI